Cena batérii pre elektromobily sa znížila o 89% za 10 rokov
Štúdia Logana Goldie-Scotta, riaditeľa sekcie obnoviteľnej energie v spoločnosti Bloomberg New Energy Finance, ukazuje, že náklady na lítium-iónové batérie klesli za posledné desaťročie o 89%. Ak pred 10 rokmi bola cena za 1 kW / h asi 1,1 tisíc dolárov, dnes je tento údaj niekoľkonásobne nižší – 137 dolárov. Vďaka zníženiu ceny batérií sú elektrické vozidlá nimi vybavené čoraz dostupnejšie. Mimochodom, v Číne sa už dnes vyrábajú batérie pre elektrické autobusy, ktorých cena je necelých sto dolárov za kW / h a za zhruba 3-4 roky bude podľa odborníkov táto cena dostupná pre celý trh elektromobilov.
Zníženie nákladov na výrobu lítium-iónové batérie a vývoj nových inovatívnych batérií, ktoré budú tiež pomerne lacné, umožnia lacnejšiu výrobu elektrifikovanejších modelov áut. Spoločnosti budú týmto schopné prakticky vyrovnať náklady na výrobu elektromobilu s autami vybavenými tradičnými spaľovacími motormi, čo sa pozitívne prejaví na spotrebiteľskom dopyte po elektromobiloch. Goldie-Scott zdôrazňuje, že elektrické autá sú dnes drahšie ako autá so spaľovacím motorom, ale tento rozdiel sa im počas prevádzky „vypláca“, pretože elektromobily potrebujú len minimálnu údržbu a ich nabíjanie je oveľa lacnejšie ako tankovanie benzínu, alebo nafty. Preto v priebehu času budú výrobcovia stále viac elektrifikovať svoje modelové rady a vďaka zlacneniu batérií budú môcť robiť elektromobily hromadného a aj prémiového segmentu cenovo dostupnejšie.
Jedným z problémov je aj dostupnosť väčšej škály elektrických vozidiel pre zákazníkov , hovorí Haresh Kamath, senior programový manažér pre skladovanie energie v neziskovej Electric Power Research Institute. Aj keď sa zdá že elektromobilita je dnes sférou skôr luxusných áut, postupne sa v elektrickom segmente objavujú aj minivany, pick-upy, či subkompaktné vozidlá. Z hľadiska zmeny klímy je potrebné rýchlo dosiahnuť bod zvratu v cene elektromobilov, pretože autá zostávajú na cestách roky. V USA je doprava už dnes najväčším zdrojom emisií. “Aj keby 100% predaných vozidiel boli EV, trvalo by to viac ako desať rokov nahradiť čo len 50% súčasných aut na cestách” hovorí Kamath. “Takže je to dlhá cesta a bude to určite postupný vývoj a nie revolúcia.” Je tiež dôležité, aby sa infraštruktúra elektrického nabíjania rozširovala zrýchleným tempom.
Zdroj:
fastcompany