Čína pripája obrovské veterné elektrárne pre výrobu vodíka
Kým náš „najosvietenejší“ minister v prestávkach pri varení halušiek na EXPE v Dubaji nezaháľa a pripravuje „ svetlú vodíkovú budúcnosť tejto krajiny“, v inej krajine, fungujúcej na zastaranom princípe štátom riadenej ekonomiky a plánovaného hospodárstva, ohradenej veľkou tehlovou stenou, s neskrývanou závisťou sledujú priekopnícke myšlienky vlády odborníkov v istej stredoeurópskej krajine a pokúšajú sa kopírovať ( podľa svojho zvyku) všetko, čo sa v múdrych hlavách predstaviteľov „tejto krajiny“ blysne. A tak, podľa nášho svetlého vzoru, idú vyrábať vodík!
Čína aktívne zapája nové kapacity výroby energie z veterných elektrární. Za rok 2020 v Číne pribudlo 57,8 gigawat (GW) energie z veterných elektrární, čo je viac ako zapojil celý zvyšný svet dokopy v roku 2019. V predchádzajúcom roku bolo na svete zapojených takmer 100 GW nových veterných kapacít, čo predstavuje medziročný nárast o 59%.
Čína má schválenú štátnu politiku na zníženie podielu uhlia na výrobe elektrickej energie a závislosti ekonomiky od dovozu uhlia, a to aj v dôsledku rastu generácie energie z veterných elektrární. Ďalším opatrením čínskej vlády bol zákaz „ťažby“ bitcoinov (ktorá spotrebovávala veľké množstvo elektriny) na území krajiny, v dôsledku čoho sa podľa Štatistického úradu ČĽR znížil dovoz uhlia na január až júl 2021 o 15,0% , čo predstavovalo úsporu 169,74 milióna ton uhlia.
Nový morský veterný generátor elektrickej energie má obrovské rozmery. Je vybavený rotorom s priemerom 242 metrov, dĺžka listov vrtule je 118 metrov a pracovná plocha vrtule je 46 000 metrov štvorcových. Veterný generátor elektrickej energie s výkonom 16 megawattov (MW) je schopný vyrábať 80 000 MW/h elektriny ročne, ktorá stačí na zásobovanie 20 000 domácností, čo je o 45% viac ako predchádzajúca verzia veterného generátora.
Veterný generátor je navrhnutý tak, aby vedel pracovať aj počas obdobia tajfúnov, je chránený pred účinkami morskej soli a je vybavený chladiacim a vyhrievacím systémom.
Takmer všetky čínske projekty sa líšia rozsahom. Výroba energie z veterných generátorov má za následok nielen zníženie dovozu fosílnych palív, ale tiež slúži k výrobe vodíka. Krajina realizuje projekt výstavby závodu na výrobu 66 900 ton vodíka za rok. Výrobu čistej energie bude zabezpečovať 1,85 gigawatt (GW) energie zo solárnych elektrární ( zhruba toľko, ako vyrobia atómové elektrárne Jaslovské Bohunice a Mochovce dokopy) a 370 megawatt (MW) vyrobených veternými parkmi. Podľa agentúry Bloomberg, projekt umožní ušetriť 180 miliónov galónov benzínu ročne.
Na výrobu vodíka budú inštalované elektrolýzery s výkonom 465 megawattov (MW). Prebytočná elektrina pôjde do siete. Čína plánuje zarobiť za päť rokov na výrobe vodíka 154 miliárd dolárov a do roku 2050, podľa prognózy čínskej vodíkovej aliancie, zvýši túto sumu 12-krát!
Veď počkajte, číňania! My zastaváme celú “trnafskú rovinu” veternými elektrárňami a máte “po chlebe”!
Zdroj: yandex