Changan, Huawei a CATL predstavili sériové elektrické SUV-kupé Avatar 011
Trojčlenná aliancia Changan, Huawei a CATL sa prvý raz ohlásila vlani na jeseň. Ich spoločný podnik Avatar Technology Co. bude vyrábať iba elektrické vozidlá a to relatívne drahé a pokročilé. Za komplexný vývoj elektromobilov je zodpovedný Changan a dizajnom sa zaoberá štúdio firmy v Mníchove. Huawei poskytol svoje multimediálne a online technológie integrované do celkového ekosystému značky, zatiaľ čo CATL je zodpovedná za trakčné batérie a súvisiace komponenty.
Prvým modelom novej značky je SUV kupé, ktoré bolo v novembri 2021 predstavené v statuse koncepčného vozidla s názvom Avatar 11. Teraz je pripravená jeho sériová verzia – už pod názvom Avatar 011. Viditeľné rozdiely od konceptu prakticky nie sú, ale kľúčové charakteristiky vozidla boli nakoniec odtajnené.
Nejde o päťdverový liftback, ako by ste si na základe profilu karosérie mohli myslieť. Číňania vyvinuli štvordverový fastback: zadné okno je inštalované vertikálne a do kufra vedie samostatný kryt. Avatar 011 sa veľkosťou blíži k BMW X6: dĺžka – 4880 mm, šírka – 1970 mm, výška – 1601 mm. Má bezrámové dvere a panoramatickú strechu s pevným mostíkom medzi dvoma sekciami. Rázvor osí kolies je 2975 mm.
Elektromobil je postavený na novej modulárnej platforme CHN a je vybavený dvomi elektromotormi (jeden na každej náprave) s celkovým výkonom 431 kW (578 k .). Elektrický systém má prevádzkové napätie 750 voltov. Kapacita lítium-iónovej trakčnej batérie je 90,4 kWh, postačuje na deklarovaný dojazd 600 km na jedno nabitie , pričom následné verzie elektromobilu budú mať dojazd až 700 km. Elektrický systém elektromobilu umožňuje nabíjanie z DC nabíjacej stanice výkonom 240 kW.
Odtajnený bol aj interiér auta. Predný panel má nezvyčajnú architektúru so skriňou subwoofera, ktorá je inštalovaná v strede za obrazovkou multimediálneho systému a má tvar „sopky“. Rovnaké obrazovky sú inštalované pred vodičom a spolujazdcom. Na prednom paneli ani na volante nie sú žiadne fyzické tlačidlá a na stredovom tuneli sú tri podložky pre bezdrôtové nabíjanie smartfónov naraz.
Samostatnou pýchou vývojárov je autopilot, ktorý je vyzbrojený tromi LiDARmi, šiestimi milimetrových radarmi, dvanástimi ultrazvukovými senzormi a trinástimi kamerami. Procesor CPU má výkon 400 top (bilión operácií za sekundu). Pravda, zatiaľ nie je jasné, akej úrovni autonómie jazdy tento komplex zodpovedá.
Avatar sa na čínsky trh dostane v treťom štvrťroku 2022, no cena zatiaľ nebola oznámená. Prvým do predaja príde špeciálna verzia Avatar 011 MMW, údajne vytvorená v spolupráci s kreatívnym riaditeľom Givenchy Matthewom M. Williamsom, ktorého iniciály sú uvedené v názve. No hlavnou črtou špeciálnej verzie je úplne čierny dekor na karosérii a v kabíne. Vyrobí sa asi 500 crossoverov vo verzii MMW, po ktorých sa začnú predávať „bežné“ autá.