Great Wall ORA Ballet Cat – zvlášť pre ženy
Great Wall zdá sa, že našiel recept na úspech vo vysoko konkurenčnom prostredí čínskeho automobilového priemyslu. Vytvoril podznačku ORA, ktorá svojimi roztomilými elektrickými autami priam nadbieha ženskému publiku. Žiadne agresívne hrany, atletické proporcie, športový vzhľad, vysoké výkony. Autá malé, nežné, usmievavé, prívetivé, v pastelových farebných odtieňoch – to je podznačka ORA – zvlášť pre krajšiu polovicu ľudstva.
Novinka pod názvom Ballet Cat, ktorá je k dispozícii pre zákazníkov a už pobavila nejedného automobilového nadšenca, je práve v tomto duchu. Elektrické auto je možno inšpirované dizajnom „Beetle“ od Voklswagenu, ale dostalo čosi navyše – je otvorene zamerané na ženské publikum. To je indikované špecifickými funkciami elektromobilu, vrátane … systému nastavení pre zníženie nepohodlia počas menštruácie. Zaujímavé, čím ešte dokáže prekvapiť čínsky marketing.
Pripomeňme, že ORA je elektrická podznačka koncernu Great Wall Motors. Objavila sa v roku 2018 a jeho prvým elektromobilom bol pomerne jednoduchý liftback iQ, neskôr R1, ORA Biela mačka –White Cat, ORA Dobrá mačka –Good Cat, ale skutočným vrcholom ženského marketingu ORA je Ballet Cat ( baletiaca mačka).
Postupom času si elektrická značka ORA našla svoje jedinečné miesto na trhu – ženské publikum. Väčšina áut ORA začala dostávať „roztomilý“ dizajn a pastelovú farebnú paletu. Ale nielen to, počas autosalónov začala značka organizovať majstrovské kurzy manikúry a navrhovať svoje pavilóny vo vhodnom štýle.
Predtým, ako sa ponoríme do neuveriteľných funkcií Ora Ballet Cat, pozrime sa na základné špecifikácie tohto hatchbacku. Hoci Ora Ballet Cat zdieľa rovnakú dizajnovú tému ako klasický nemecký VW chrobák, sú to úplne odlišné autá. Ora Ballet Cat je oveľa väčší a veľkosťou sa približuje skutočným Volkswagenom. Klasický “chrobák” s motorom vzadu meral na dĺžku 4140 mm, moderný Volkswagen Beetle z roku 2011 mal 4288 mm a čínsky klon Ballet Cat má od nárazníka k nárazníku 4401 mm. Šírka – 1867 mm, výška – 1633 mm a rázvor – 2750 mm naznačujú, že v „Baletiacej Mačke“ máme prerastenú triedu moderného VW golfu. Dizajn je vyrobený podľa vzorov Beetle a ochutený klasickými prvkami, ako sú chrómové kľučky dverí a kryty zrkadiel. Kolesá s priemerom 18 palcov sú tiež vyrobené „starožitne“. Poklopy s nabíjacími konektormi sú umiestnené na rovnakom mieste, kde mal Beetle plničku plynovej nádrže. Ale LED svetlomety a zadné svetlá v tvare podkovy sú radikálne odlišné od originálu.
Ora Ballet Cat je elektromobil na modernej platforme s odpružením McPherson vpredu a viacprvkovým vzadu. Elektromotor s výkonom 127 kW (171 koní) a krútiacim momentom 250 Nm je namontovaných na prednej náprave, všetka elektrotechnika je umiestnená nad ňou, takže predný kufor tu nie je. Na výber sú dve lítium-železofosfátové (LFP) trakčné batérie s kapacitou 49,9 alebo 60,5 kWh. Dojazd je 401 a 500 km (podľa cyklu CLTC). Maximálna rýchlosť je 155 km/h.
Interiér je zmesou moderných riešení s retro štýlom. Na prednom paneli sú dve obrazovky v jednom celku, pravá páčka má na starosti ovládanie prevodovky a masívna stredová lakťová opierka je vybavená platformou pre bezdrôtové nabíjanie smartfónov. Volant kombinuje klasický oblúk (aj keď nie je funkčný) a dotykové klávesy na lúčoch. Z výbavy je elektrický pohon predných sedadiel a strešné okno.
Stredový tunel Ora Ballet Cat vyzerá zvláštne. Línia lakťovej opierky tu ide ďaleko dopredu, stúpa nad držiakom pohárov a výklenkom na odkladanie kozmetiky. Je zrejmé, že prístup k nim bude kvôli takémuto riešeniu komplikovaný. Zato, ťukať do obrazovky smartfónu bude pohoda aj počas jazdy – (čo na to všadeprítomní policajti?)
Na kompenzáciu nedostatku praktickosti sa ORA pokúsila použiť oválny podsvietený prvok. Nachádza sa na línii lakťovej opierky a pripomína krištáľ. Mimochodom, v strede tohto prvku je bezdrôtová nabíjačka pre telefón.
Ďalšou mimoriadnou možnosťou je „tajný priestor“ v kabíne. Ora tak záhadne nazýva exkluzívnu kozmetickú taštičku na stredovom tuneli. Inžinieri sa tiež postarali o špeciálne osvetlenie “kozmetických” zrkadiel v slnečných clonách – zrkadlo je veľké a LED svetlo je rovnomerné, čo prispieva k bezchybnej aplikácii make-upu.
Funkčná výbava – len pre dámy
Tak sme sa dostali k tomu najzaujímavejšiemu – „ženskému“ funkčnému vybaveniu Ora Ballet Cat. V texte sme už spomenuli výklenok na odkladanie kozmetiky, ale to zďaleka nie je všetko. Začnime tým, že elektromobil je vybavený nie bežným senzorom únavy vodiča, ale skutočným selfie fotoaparátom, ktorá dokáže priamo nahrávať fotografie a videá na sociálne siete. Streamovanie na cestách bude ešte pohodlnejšie a bezpečnejšie.
ORA ponúka aj jazdný režim s názvom „Lady“ (Dáma). Po aktivácii zapne adaptívny tempomat, hlasom ovládané automatické parkovanie a cúvanie, a citlivý systém varovania pred okolitou premávkou. Na tomto pozadí už režim „vietor a vlny“ pre zlé počasie neprekvapuje, hoci jeho nastavenia sú svojím spôsobom tiež zvláštne. Elektromobil automaticky zapína hmlové svetlá, aktivuje stierače, mení nastavenie klimatizácie, zatvára okná a adaptívny tempomat zväčšuje vzdialenosť od ostatných áut.
Ale čerešničkou na torte pre ORA „Baletiacu mačku“ je režim 暖男. Z čínštiny sa dá preložiť ako „režim mužského tepla“. Tento režim je určený na zníženie nepohodlia ženy počas menštruácie. Podľa predstaviteľov značky môžu ženy počas menštruácie zažívať pocit chladu a zvýšenú paniku, pričom tento špeciálny režim umožňuje ľahšie prekonať tento diskomfort a zapnúť vyhrievanie sedadiel, či zvýšiť teplotu klimatizácie. Automobilka tvrdí, že doplnok „zahreje telo a myseľ“, a tým zníži nepohodlie v kritických dňoch. Samozrejme, názov tohto režimu a jeho účel sú veľmi špecifické. Pamätajte však, že máme dočinenia s „nemilosrdným“ čínskym marketingom.
Obzvlášť zábavné sú názvy štyroch konfigurácií – vybavenie je pomenované … na počesť Čajkovského baletov: Alica v krajine zázrakov, Luskáčik, Šípková Ruženka a top verzia sa volá Labutie jazero. Čínski predajcovia už otvorili objednávky a predaj Ora Ballet Cat sa už začal.
V “Ríši stredu” stojí základná verzia Ballet Cat svojich čínskych zákazníkov/čky 193 000 juanov ( približne 27 127 Eur podľa aktuálneho kurz NBS). Mimochodom, už táto verzia je vybavená adaptívnym tempomatom a kamerami s kruhovým obzorom, no nemá funkciu automatického parkovania a jazdný režim Lady. Pritom „špičkové“ vybavenie Ora Ballet Cat so všetkým funkčným vybavením stojí 223 000 juanov ( presne 31 334 Eur), čo nie je až taký veľký rozdiel.
Kedy Great Wall poteší svojim modelom Ora Ballet Cat aj svojich fanúšikov a fanúšičky na Slovensku, zatiaľ nie je známe. Ale sledujúc vytrvalú a úpornú snahu našich vládnych predstaviteľov o plnú deindustrializáciu Slovenska, je nepochybné, že tento čas sa blíži! My, naopak môžeme ponúknuť solventným čínskym priemyselníkom napríklad exkluzívny lov na medveďa v náručí našich originálne vyklčovaných hôr. Zásoby našej fauny sú v tomto prípade takmer rovnocenné s výkonom čínskych automobiliek.