Opel predstavuje elektrický minivan Combo-e Life
V januári 2021 sa predstavila trojica malých elektrických dodávok Citroën ë-Berlingo, Opel Combo-e a Peugeot e-Partner. Ich uvedenie na trh je naplánované na jeseň. Zároveň sa začne aj predaj civilných modifikácii týchto modelov. Model Opel Combo-e Life debutoval ako prvý svojho druhu.
Technické charakteristiky
Opel bude ponúkať dve verzie karosérie – základná s dĺžkou 4,4 m a predĺžená XL s dĺžkou 4,75 m (vzdialenosť medzi nápravami je 2785 a 2975 mm). V obidvoch prípadoch môže byť salón určený pre päť, alebo sedem sedadiel, pričom druhým radom môže byť pohovka so sklápaním častí v pomere 60/40, alebo kombinácia troch samostatných sedadiel. Objem kufra je 597 – 2126 litrov pre auto s krátkym rázvorom a 850 – 2693 litrov pre auto s dlhým rázvorom.
Pohonná jednotka je známa z iných modelov koncernu: automobil s dvojicou posuvných dverí dostal elektrický motor s výkonom 100kW (136 koní) a krútiacim momentom 260 Nm. Na jeho napájanie slúži lítium-iónová batéria s kapacitou 50 kWh, ktorá je položená pod podlahou medzi prednou a zadnou nápravou. Podľa predpokladov by to malo stačiť na dojazd 280 km v cykle WLTP .
Rovnako ako Combo-e, aj novinka Combo-e Life akceleruje na stovku za 11,2 s a dosahuje maximálnu rýchlosť 130 km / h (elektronicky obmedzenú). Uvádza sa tiež, že elektromobil dokáže ťahať príves s hmotnosťou do 750 kg. Combo-e je vybavený jednofázovou palubnou nabíjačkou s výkonom 7,4 kW a voliteľne s trojfázovou nabíjačkou s výkonom 11 kW. Elektromobil je možné dobiť energiou z domácej siete (od 5,5 do 15 hodín na 100%), alebo aj z rýchlej DC 100 kilowattovej nabíjacej stanice, ktorá nabije batériu na 80% za pol hodinu.
Elektromobil má automatické brzdové systémy s funkciou detekcie chodcov, sledovania mŕtveho uhla, udržiavania v jazdnom pruhu a rozpoznávania dopravných značiek. Combo-e Life navyše dostal pokročilú kontrolu trakcie IntelliGrip s tromi režimami prevádzky.
Zoznam vybavenia obsahuje aj virtuálny prístrojový panel, multimediálny systém s osempalcovým dotykovým displejom, podporou Apple CarPlay a Android Auto, a s navigáciou. Zoznam výbavy zahŕňa tiež zadnú kameru so zväčšenými pozorovacími uhlami a možnosť ovládať niektoré funkcie auta pomocou mobilnej aplikácie myOpel.
Na záver
Combo-e Life je určite krok správnym smerom. Nielen pre stále sa sprísňujúce normy na vjazd vozidiel do centrálnych mestských zón, ktoré v mnohých západných krajinách prechádzajú na plne bezemisný režim. Nielen pre tradičnú vysokú funkčnú hodnotu kategórie vozidiel na počiatku ktorej bol “nezmar” Berlingo. Krok správnym smerom je to v ďaleko širšom kontexte. Práve takto by sa mala uberať elektrifikácia na našich cestách, smerom k ľuďom a ich každodenným potrebám. Vytvorením dostupných funkčných elektromobilov pre malý biznis, donáškový servis, alebo pre rodinu na podvečerný výlet so štyrmi bicyklami v kufri, či kompletným rybárskym vybavením na oddych do prírody za mesto. Špičkové elektrické sedany s obrovskými výkonmi ukazujú možnosti, ale Opel Combo e-Life ukazuje smer.
Zdroj:
drive