Plávajúce elektrárne na čínskom pobreží

V Číne začala aktívna výstavba plávajúcich solárnych elektrární na príbrežných rybích farmách. Očakáva sa, že vďaka ďalšiemu predaju elektriny dosiahne rast zisku týchto rybích fariem ročne 50 miliónov dolárov.

Nie len rybou žije človek….

Prvá takáto elektráreň sa objavila na nádrži Changhe a Zhouxiang v mestskej časti Cixi. Jej celková kapacita je 320 MW. Experimentálna časť o výkone  200 MW bola uvedená do prevádzky v roku 2017, teraz sa zvýšila o ďalších 120 MW. Zároveň projekt pozitívne ovplyvnil chov v tejto rybej farme. Tým, že sa minimalizuje prehrievanie vody, dochádza k spomaleniu rozkladných procesov zbytkového krmiva  vo vode, čo sekundárne prispieva aj ku zvýšeniu kvality produkcie rýb. Výsledkom je, že farma okrem dodávky čerstvých morských živočíchov ponúka aj elektrinu.

Zvýšili svoj zisk 10 násobne

Spotrebitelia dostávajú elektrinu z takejto stanice za cenu 0,12 dolárov za kWh. V priebehu roka bude plávajúca stanica dodávať do siete 352 miliónov kWh. Z toho vyplýva, že ročný príjem vlastníkov bude 45 miliónov dolárov. Je zvláštne, že chov rýb prináša iba 5 miliónov dolárov ročne. Celkom deväťnásobný zisk z ďalšieho využívania vodnej plochy.

Ak takéto riešenia umožňuje pokojná voda v danej oblasti, je to určite jedno z riešení pre zelenšiu budúcnosť našej zeme.

Zdroj:
mojevideo