Podvody s QR kódmi na nabíjacích staniciach a bezpečné riešenie s platobným terminálom
Rozvoj nabíjacej infraštruktúry pre elektrické vozidlá a uplatňovanie rôznych platobných systémov za nabíjanie so sebou prináša aj riziká, ktoré sa žiaľ, snažia využívať aj rôzni podvodníci. Tieto hrozby nútia výrobcov nabíjacích staníc byť neustále „na pulze doby“ a prinášať riešenia, ktoré umožnia nielen pohodlné a rýchlo vykonateľné nabíjanie elektrického vozidla, ale zabezpečiť aj bezpečnú a čo najjednoduchšie realizovateľnú platbu za nabíjanie.
Ako nedávno informoval portál mojelektromobil, vo Francúzsku sa objavili na nabíjacích staniciach používaných pre platbu za nabíjanie QR kódy, falošné nálepky s týmito kódmi, ktoré môžu v konečnom dôsledku viesť ku krádeži platobných údajov zákazníka. Čím hrozí takáto krádež platobných údajov netreba hádam nikomu objasňovať. Podvodníci vyrábajú svoje QR kódy, ktoré potom prelepujú cez pôvodné QR kódy na nabíjacích staniciach, aby zákazníkov presmerovali na svoje vlastné falošné webové stránky. Správu priniesol portál connexionfrance.
Platba pomocou QR kódu je pomerne jednoduchá – stačí nasnímať fotoaparátom mobilného telefónu QR kód, po nasnímaní ktorého bude zákazník presmerovaný na webovú stránku spoločnosti prevádzkujúcej nabíjaciu stanicu pre zaplatenie za nabíjanie. Podvodné QR kódy ale presmerujú platbu za nabíjanie na falošnú webovú stránku s cieľom ukradnúť bankové údaje zákazníka. Aby sa podvod nedal až tak rýchlo odhaliť, podvodníci si stanovujú rôzne limity na prevod peňazí, ktoré nepozorný zákazník nemusí hneď zaznamenať. Časom ale môže ísť aj o vyššie sumy. Najväčším rizikom pritom zostáva odcudzenie bankových údajov zákazníka.
Keďže zločinci sú veľmi rýchli a vynachádzaví, nie je vylúčené, že sa podobné podvody objavia aj na našich nabíjacích staniciach. Preto je veľmi dôležité, aby si majitelia elektrických áut pri nabíjaní veľmi pozorne všímali akékoľvek zmeny na nabíjacích staniciach, ktoré by mohli nasvedčovať o manipulácii s QR kódmi. Napríklad, či je QR kód súčasťou pôvodnej grafiky na nabíjacom stojane, alebo sa zdá, že ide o neskôr pridanú nálepku, respektíve, či sa dá QR kód pri dotyku vnímať ako ďalšia vrstva nálepky?
Existujú aj ďalšie znaky, ktoré môžu pomôcť odhaliť podvod; napríklad zabezpečené webové stránky začínajú svoju adresu URL slovom „https://“ a nie „http://“ a platobné webové stránky zvyčajne zobrazujú symbol visiaceho zámku na lište URL prehliadača, aby ukázali, že ide o zabezpečené pripojenie. Podvodné webové stránky ho nemusia zobrazovať.
V prípade podozrenia na podvod, alebo ak sa domnievate, že ste sa stali jeho obeťou, okamžite zavolajte do svojej banky a zastavte všetky platby.
Problematika bezpečnej a rýchlo vykonateľnej platby za nabíjanie je asi najdokonalejšie riešená na nabíjacích staniciach, ktoré na realizáciu platby používajú certifikovaný platobný terminál na bankomatové karty. Pri tomto platobnom modeli nedochádza k manipulácii s platobnými údajmi majiteľa karty a samotná platba je podobná bežnej platbe za tovar alebo služby. Po priložení k čítačke na nabíjacej stanici sa na karte vinkuluje neveľká suma, ktorá po ukončení nabíjania bude vrátená na účet majiteľa karty, samozrejme znížená o cenu nabíjania.
Nič jednoduchšie a bezpečnejšie momentálne na trhu neexistuje. Na Slovensku už je možné vykonávať platbu za nabíjanie aj týmto bezpečným spôsobom. Navyše, máme aj svojho slovenského výrobcu nabíjacích staníc, spoločnosť Elmark plus sídliacu v Šali, ktorá vyrába tieto špičkovo zabezpečené nabíjacie stanice vybavené platobným terminálom. Vývoj a inovácie na úrovni špičkových svetových výrobcov niečo stoja a v tomto prípade nejde o žiadne „low-cost“ riešenia, ale bezpečnosť a pohodlie zákazníkov, sú pre mnohé mestá a obce, ale aj firemných zákazníkov, dostatočným argumentom pre výber práve ich nabíjacích staníc. Spoločnosť investuje nemalé prostriedky do vývoja a pripravuje riešenia, ktoré v blízkej dobe prinesú nové funkcionality a posunú pohodlie a efektivitu nabíjania na úroveň, ktorú zatiaľ konkurencia na Slovensku ale aj Európe neponúka. Budeme na tejto stránke o tom informovať.